XV Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

18 marca 2016 roku po raz piętnasty w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu spotkali się najlepsi młodzi znawcy naszego miasta. W konkursie rozgrywanym nieprzerwanie od 2001 roku wystartowało 5 drużyn reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe. Na początku uczestników i ich opiekunów przywitał Pan Burmistrz Jerzy Wrębiak. Przy okazji zaprosił na organizowane w kwietniu uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Małujowicami i zadał zagadkę-zadanie, odszukanie w mieście śladu po ucieczce króla Prus z pola bitwy.
Po uroczystym przywitaniu, rozpoczął się właściwy konkurs. W tym roku składał się on z 4 części. W pierwszej dwuosobowe drużyny odpowiadały na pytania z dwóch kategorii: historia i zabytki oraz przyroda i geografia.. Najtrudniejsza była druga część konkursu. Na podstawie aktualnych oraz starych zdjęć należało rozpoznać różne miejsca w naszym mieście. Niektóre pytania były podchwytliwe, np. pokazano cztery zdjęcia z zabytkową fontanną "Brat Ledy z łabędziem", ale tylko jedno pochodziło z Parku Centralnego w Brzegu (pozostałe z Warszawy i Gliwic). Nikt jednak nie dał się nabrać - wszystkie grupy bezbłędnie rozpoznały właściwe zdjęcie. W części trzeciej wykazać musieli się pomocnicy poszczególnych drużyn. Mając do dyspozycji współczesny plan miasta, musieli zaznaczyć na konturowej mapce centrum miasta ulice i budynki, a na przedwojennej mapie trzy wsie wokół Brzegu. W tej części pomocnicy rysowali również Ratusz. Potem ich prace trafiły w ręce drużyn poszczególnych szkół, które miały rozpoznać, co zostało zaznaczone i narysowane. W części czwartej uczniowie zadawali sobie pytania nawzajem. Z listy 40 pytań należało wybrać takie, które będą najtrudniejsze dla pozostałych grup. Oczywiście każdy musiał znać odpowiedzi na wybrane pytania.
Zacięta rywalizacja, jak zwykle toczyła się do samego końca. Ostatecznie zwyciężyły uczennice PSP 5 Anna Dworak i Kornelia Urban przygotowywane przez panią Lidię Kitę. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem do konkursu, znajomością miasta, jego zabytków, historii i przyrody. Docenili to opiekunowie drużyn i Przewodnik PTTK p. Jan Janota, od lat obserwujący konkursy. Wielkie podziękowania należą się więc drużynom wszystkich szkół: PSP 3 (opiekun Anna Parnicka), PSP 8 (opiekun Żaneta Cieślak), PSP 6 (opiekun Barbara Przybysz) i PSP 1 (opiekun i organizator konkursu Paweł Kulczycki). Na zakończenie były nagrody i gratulacje złożone przez Panią Dyrektor PSP nr 1 Dorotę Majewską.
W tegorocznym konkursie sponsorami nagród byli: Biuro Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Brzeg, Oddział Ziemi Brzeskiej PTTK i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1.

Galeria zdjęć