ZWIERZĘTA - (23 gatunki) Zobacz ALBUM

PŁAZY
1.    TRASZKA GRZEBIENIASTA
Zwierzę o długości 18cm. Ciemnobrązowe, z szarymi plamami. Samiec w okresie godowym ma na grzbiecie wysoki, głęboko powycinany fałd skórny tzw. grzebień godowy. Najrzadszy przedstawiciel tej grupy zwierząt występujący głównie w ciepłych zbiornikach wodnych na nizinach.
2.    SALAMANDRA PLAMIASTA
Największy i najbardziej charakterystyczny przedstawiciel tej grupy zwierząt. Ma długość do 20cm. Na czarnym ciele występują żółte plamy lub pasy. W Polsce można go spotkać w lasach liściastych, w Sudetach i Karpatach tam, gdzie jest dużo źródlisk i strumieni.
3.    KUMAK GÓRSKI Niewielkie zwierzę, do 5cm długości. Wierzch ciała ma brązowawy, spód jaskrawożółty z niebiesko-czarnymi plamami. Występuje głównie w górach i na pogórzu.
4.    ROPUCHA ZIELONA Na jasnoszarym ciele tego zwierzęcia są duże żywozielone plamy. Skóra pokryta brodawkami. Długość samca - 8cm, samicy - 10cm. Bardzo charakterystyczny jest donośny i dźwięczny głos samca słyszalny z odległości kilkuset metrów.
5.    RZEKOTKA DRZEWNA Małe zwierzę o długości do 5cm. Intensywnie zielona barwa ciała, która szybko może się zmieniać w żółtawą, brązowawą lub szarą. Zręcznie wspina się po wysokich roślinach zielnych, krzewach i drzewach.

GADY
6.    ŻÓŁW BŁOTNY
Bardzo rzadki gatunek w Polsce. Ciemnobrązowy o długości 30cm. Na ciele ma małe jasne plamki i kreski. Obecność tego zwierzęcia zdradzają "ścieżki", którymi systematycznie chodzi na ulubione stałe miejsca kąpieli słonecznych.
7.    JASZCZURKA ZWINKA
Zwierzę szeroko rozpowszechnione w Europie. Zasiedla różnorodne środowiska (także parki i ogrody). Samiec w okresie godowym ma brązowy, ciemno plamkowany grzbiet i szmaragdowo-zielone boki, a samica jest brązowa z ciemnymi plamami o jasnych środkach. Długość do 22cm, charakterystyczny długi ogon.
8.    PADALEC ZWYCZAJNY
Pospolite zwierzę, występujące głównie na słonecznych polanach oraz skrajach lasów. Długość ciała do 50cm. Szarobrązowy, często z metalicznym połyskiem. W razie ataku wroga może odrzucić ogon.
9.    ZASKRONIEC ZWYCZAJNY
Zwierzę o długości do 150-200cm. Duże, ciemne z charakterystycznymi żółtymi, półksiężycowatymi plamami po bokach z tyłu głowy (za skroniami). Świetnie pływa, żyje w pobliżu zbiorników wodnych.
10.    WĄŻ ESKULAPA
Zwierzę o długości ciała do 160-200cm. Smukłe, o podstawowej barwie grzbietu od jasnobrązowej do szaro-czarnej i kremowym brzuchu. Brzegi łusek pokrywających jego ciało są białe. Jest motywem dekoracyjnym (symbolem) aptek.
11.    ŻMIJA ZYGZAKOWATA
Zwierzę o długości ciała do 80cm. Ma charakterystyczny zygzak na grzbiecie. Podstawowa barwa ciała brązowa, srebrzysta lub czarna. Jedyne polskie jadowite zwierzę, jajożyworodne.

SSAKI
12.    RYJÓWKA AKSAMITNA
Małe zwierzę wielkości myszy domowej. Długość ciała - 7cm, a ogona 4,5cm. Ma ciemnobrązowy grzbiet, boki jasnobrązowe, brzuch jeszcze jaśniejszy. Wszystkie trzy barwy są wyraźnie od siebie odgraniczone.
13.    KRET
Ma ciemną, jedwabistą sierść. Ciało kształtu walcowatego, z charakterystycznym spiczastym pyskiem oraz łopatowatymi dłońmi. Cechy budowy są przystosowaniem do życia pod ziemią.
14.    ŚWISTAK
Gryzoń, rozmiarów zająca. Krępy, z krótkimi uszami, prawie zupełnie ukrytymi w futrze. Wydaje przenikliwy ostrzegawczy świst. Kopie nory do 3m głębokości, gdzie śpi przez okres 5-7 miesięcy.
15.    BÓBR EUROPEJSKI
Największy europejski gryzoń, o długości ciała do 70-100cm. Ogon grzbieto-brzusznie spłaszczony, szeroki i pokryty łuskami. Buduje tamy tzw. żeremia.
16.    GRONOSTAJ Zwierzę o długości ciała 20-30cm. Krótkonogie i smukłe. Grzbietowa część ciała brązowa, brzuszna biała. W okresie zimy czysto białe, tylko koniec ogona ma czarny.
17.    PODKOWIEC MAŁY
Podczas snu otacza ciało skrzydłami jak płaszczem. Ten nietoperz nazwę otrzymał od podkowiastego kształtu narośli skórnej otaczającej nozdrza i służącej do skupiania wysyłanej wiązki ultradźwięków.
18.    ŻBIK
Podobny do szaro-brązowego kota domowego, w ciemne poprzeczne pręgi. Ma masywną głowę z tępo zakończonym pyskiem. Długość ciała 50-80cm, waga do 5kg. Wymierający, spotykany tylko w górach.
19.    RYŚ
Znacznie większy od kota domowego. Ma długie nogi, krótki i tępo ucięty ogon, pędzelki na uszach i gęste bokobrody. Długość ciała 80-130cm, waga do 35kg.
20.    KOZICA
Występuje w wysokich górach, przede wszystkim na skalistych stromych zboczach. Ma jasną głowę z ciemnymi podłużnymi pasami po bokach i ciemną smugę wzdłuż grzbietu. Rogi u obu płci osiągają długość do 20cm.
21.    ŁOŚ Jeden z największych roślinożerców. Jego waga może dochodzić do 800kg. Ma masywną sylwetkę, długie nogi i wydatny kłąb, łopatkowate poroże i duże kopyta. Żyje w lasach z bagnami, torfowiskami i moczarami.
22.    ŻUBR Największy z polskich roślinożerców. Osiąga wagę do 1000kg. Ma masywną budowę ciała, linię grzbietową opadającą ku tyłowi i stosunkowo krótkie nogi.
23.    NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY
Największy z polskich drapieżników. Występuje w Bieszczadach, Tatrach i w
Beskidach na Babiej Górze. Osiąga długość do 2,5m, a wagę 450-780kg.

wpe4.jpg (1477 bytes)