KOLARSKA MAJÓWKA PTTK 2004

BRZEG-LIPKI-RYCZYN-BYSTRZYCA-WÓJCICE-DOBRZYŃ-SZYDŁOWICE-MICHAŁOWICE-BRZEG


 

Uczestnicy koła turystyczno-regionalnego ponownie mieli szansę  uczestniczyć w  Kolarskiej Majówce. Tegoroczna trasa była dość długa, lecz z powodu deszczu, który zaczął padać na głównym miejscu imprezy, trasę skrócono. Oryginalna długość rajdu wynosiła około 50 km. Rajd odbywał się częściowo w woj. opolskim i dolnośląskim. Wycieczka zaczynała się na placu parkingowym przed ratuszem. Kiedy już wyjechaliśmy na przedmieścia miasta, pierwszą wioską, w której zatrzymaliśmy się była Brzezina. Następnie pojechaliśmy w stronę Lipek, gdzie miała nas czekać przeprawa przez Odrę, jednak nie wyglądało to jak przejście po linie lub po kładce. Czekała na nas nowa, niedawno zbudowana śluza. Po przeprawie przez Odrę, następnym punktem wycieczki był Ryczyn. Przewodnik opowiadał tam historie związane z tą osadą. Po zwiedzeniu całego Ryczyna, wyruszyliśmy w dalszą drogę. Następnym celem naszego rajdu była wieś Bystrzyca. W Bystrzycy zatrzymaliśmy się tylko na chwilę, po czym ruszyliśmy w stronę głównego punktu spotkania.

 

 

brzezina.jpg (26891 bytes)

 

to zdjęcie można powiększyć

Brzezina - we wsi zamieszkałych jest 527 mieszkańców. Zmiany zachodzące w Brzezinie to: nazwy, 1285 -  średniowieczna Bresina, w 1736 - Briesen, w 1930 - Briesen. W 1350 i  1400 r. - własność ksiąrzęca; 2002 w gminie Skarbimierz. We wsi, przy szosie do Lipek znajduje się kamienna tablica, postawiona w 1584 r. na pamiątkę budowy brukowanej drogi prowadzącej z Brzegu do Oławy, prowadzonej przez księcia Jerzego II. Na płycie wyryte są następujące zdania: ANNO 1584 HAT DER DURCHLAUTE HOCHGEBORNE FURST UND BRIG DIESEN WEG ZU PFLASTERN ANFAHEN LASSEN UND IST VOLLENDET 15...

 

SPOLSZCZENIE: "W roku 1584 Książęca Mość Jaśnie Wielmożny Książę i Pan Jerzy, drugi tego imienia, książę na Śląsku, Legnicy i Brzegu, tę drogę rozpoczął brukować i ukończył w 15   ".
Data zakończenia budowy jest niedokończona ( 15....). I faktycznie droga pozostała do dziś utwardzona tylko do Lipek, dalej prowadzi tylko gruntowa. Poza tym wyryty jest wspaniały orzeł śląski oraz łacińska sentencja:
"Inni budują dla nas, my dla potomności, wszystkim nam Chrystus drogę do nieba wymości"

 

Lipki - we wsi zamieszkałych jest 632 mieszkańców. Zmiany nazwy miejscowości: w 1335 r. -  średniowieczny Ludnow, Lindenow, 1736 r. - Linden, 1930 r. - Linden. W 1350 r. własność rycerska, 1999 r. - w gminie Skarbimierz. Po prawej zdjęcie zrobione w Lipkch, w tle domy i brukowana szosa.

lipki.jpg (34154 bytes)

 

sluza.jpg (24339 bytes)

maj_ryc.jpg (40223 bytes)

 

Na górze nowa śluza w Lipkach.

Po drodze odwiedziliśmy Ryczyn.

bunkry.jpg (41676 bytes)

t111.jpg (23737 bytes)

Stare bunkry w okresu II Wojny Światowej.

Widok z góry bunkrów.

W głównym punkcie naszego spotkania odbyło się dużo konkursów. Rozpalono ognisko aby każdy mógł usmażyć kiełbasę, lecz później nie było tak fajnie. Zaczął padać deszcz i musieliśmy jechać do domów.

ognisko.jpg (42563 bytes)


POWRÓT

Adrian Litra, czerwiec 2004