XVI Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu - 12 maja 2017
Zwycięstwo uczniów z PSP 3 - Szymona Sperlinga i Jakuba Kukuł
y

..........W tym roku konkurs składał się z 4 części. W pierwszej dwuosobowe drużyny odpowiadały na pytania z dwóch kategorii: historia i zabytki oraz przyroda i geografia. Najtrudniejsza była druga część konkursu. Na podstawie aktualnych oraz starych zdjęć i map należało rozpoznać różne miejsca w naszym mieście. Było rozpoznawanie budynków, parków, ulic i zdjęcia związane z aktualnymi wydarzeniami np. Jak wygląda aktualna Księżna Brzegu? Co znaleziono na wyspie obok Młyna? Jakie drzewo pomnik przyrody zawaliło się na początku tego roku?
..........
W części trzeciej wykazać musieli się pomocnicy poszczególnych drużyn. Mając do dyspozycji współczesny plan miasta, musieli zaznaczyć na przedwojennym mapie trasę z Placu Drzewnego na Dworzec PKP. Wszystkie grupy poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Dodatkowo musieli narysować Zamek Piastów Śląskich widziany zza Odry. Trudniejsze zadanie otrzymali odgadujący reprezentanci szkół. Oni nie mieli do dyspozycji planów miasta, więc tylko ich znajomość miasta pozwoliła odgadnąć trasę i zaznaczone miejsca. Dodatkowym zadaniem było odgadnięcie chronologii zmian na przestrzeni ostatnich 100 lat w wyglądzie najstarszego brzeskiego zabytku kościoła św. Piotra i Pawła.
W ostatniej części z listy 10 pytań każda grupa wybierała jedno na które odpowiadali wszyscy. Oprócz pytań z historii miasta uczniowie wybrali te dotyczące aktualności np. W jakiej dyscyplinie zdobył mistrzostwo świata Adrian Tekliński? Po raz który odbyła się w Brzegu impreza biegowa Nocna Dycha?
..........
Zacięta rywalizacja, jak zwykle toczyła się do samego końca. Ostatecznie zwyciężyli uczniowie PSP 3 Szymon Sperling i Jakub Kukuła przygotowani przez panie Annę Stefaniszyn i Martę Grzesiak – Topeczko. Drugie miejsce zajęli gospodarze z PSP 1 Dariusz Marszałek i Karol Drozd, a trzecie Małgorzata Jastrzębska i Tymoteusz Filipiak z PSP 5.
..........
W tegorocznym konkursie sponsorami nagród byli: Urzęd Miasta Brzeg, PTTK Ziemi Brzeskiej i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1.

Galeria - kliknij na zdjęcie

Powrót