logo2.jpg (17132 bytes)


XVI Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu - 12 maja 2017
Zwycięstwo uczniów z PSP 3 - Szymona Sperlinga i Jakuba Kukuł
y

..........W tym roku konkurs składał się z 4 części. W pierwszej dwuosobowe drużyny odpowiadały na pytania z dwóch kategorii: historia i zabytki oraz przyroda i geografia. Najtrudniejsza była druga część konkursu. Na podstawie aktualnych oraz starych zdjęć i map należało rozpoznać różne miejsca w naszym mieście. Było rozpoznawanie budynków, parków, ulic i zdjęcia związane z aktualnymi wydarzeniami np. Jak wygląda aktualna Księżna Brzegu? Co znaleziono na wyspie obok Młyna? Jakie drzewo pomnik przyrody zawaliło się na początku tego roku?
..........
W części trzeciej wykazać musieli się pomocnicy poszczególnych drużyn. Mając do dyspozycji współczesny plan miasta, musieli zaznaczyć na przedwojennym mapie trasę z Placu Drzewnego na Dworzec PKP. Wszystkie grupy poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Dodatkowo musieli narysować Zamek Piastów Śląskich widziany zza Odry. Trudniejsze zadanie otrzymali odgadujący reprezentanci szkół. Oni nie mieli do dyspozycji planów miasta, więc tylko ich znajomość miasta pozwoliła odgadnąć trasę i zaznaczone miejsca. Dodatkowym zadaniem było odgadnięcie chronologii zmian na przestrzeni ostatnich 100 lat w wyglądzie najstarszego brzeskiego zabytku kościoła św. Piotra i Pawła.
W ostatniej części z listy 10 pytań każda grupa wybierała jedno na które odpowiadali wszyscy. Oprócz pytań z historii miasta uczniowie wybrali te dotyczące aktualności np. W jakiej dyscyplinie zdobył mistrzostwo świata Adrian Tekliński? Po raz który odbyła się w Brzegu impreza biegowa Nocna Dycha?
..........
Zacięta rywalizacja, jak zwykle toczyła się do samego końca. Ostatecznie zwyciężyli uczniowie PSP 3 Szymon Sperling i Jakub Kukuła przygotowani przez panie Annę Stefaniszyn i Martę Grzesiak – Topeczko. Drugie miejsce zajęli gospodarze z PSP 1 Dariusz Marszałek i Karol Drozd, a trzecie Małgorzata Jastrzębska i Tymoteusz Filipiak z PSP 5.
..........
W tegorocznym konkursie sponsorami nagród byli: Urzęd Miasta Brzeg, PTTK Ziemi Brzeskiej i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1.

Pytania konkursowe


Zobacz zdjęcia

XV Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

Anna Dworak i Kornelia Urban z PSP nr 5 zwyciężczyniami XV konkursu wiedzy o naszym mieście.

18 marca 2016 roku po raz piętnasty w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu spotkali się najlepsi młodzi znawcy naszego miasta. W konkursie rozgrywanym nieprzerwanie od 2001 roku wystartowało 5 drużyn reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe. Na początku uczestników i ich opiekunów przywitał Pan Burmistrz Jerzy Wrębiak. Więcej.

Pytania konkursowe 2016 - CZEŚĆ 1 - CZEŚĆ  2 - CZEŚĆ  3 - CZEŚĆ 4

 

 

XIV Konkursu Mały Przewodnik po Brzegu - 2015

23 lutego 2015 roku po rocznej przerwie, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, odbył się czternasty już konkurs wiedzy o Brzegu. W tym roku do zawodów przystąpili uczniowie ze wszystkich brzeskich szkół podstawowych. Tegoroczny konkurs składał się z 5 części. W pierwszej uczniowie odpowiadali na pytania z dwóch kategorii: historia i zabytki oraz przyroda i geografia (pytania z części 1). Na 10 pytań uczniowie pomylili się tylko dwa razy.  W części drugiej wykazać musieli się pomocnicy poszczególnych drużyn. Mając do dyspozycji współczesny plan miasta musieli na planie Brzegu z roku 1948 odszukać i zaznaczyć nazwy 3 ulic które dzisiaj nazywają się inaczej. Wybierać należało ulice, które będą znane ich kolegom ze szkoły (uczestnicy konkursu nie mogli korzystać ze współczesnych planów miasta). Najczęściej wybierano ulicę Długą (kiedyś Armii Czerwonej), Powstańców Śląskich (Ogrodowa) i Jana Pawła II (w 1948 Daszyńskiego, a później jeszcze Hanki Sawickiej). Dodatkowo w tej części pomocnicy rysowali kościół św. Mikołaja. To zadanie wszystkim grupom poszło bardzo dobrze. Decydująca o ostatecznych wynikach konkursu była część trzecia. Uczestnicy konkursu, na podstawie zdjęć lub mapek, odpowiadali na 12 pytań dotyczących miejsc, ulic, pomników przyrody i budynków. W części czwartej każda ze szkół wybierała jeden fragment filmu Ulice Miasta Brzeg 2014 opublikowanego w serwisie YouTube (link do całego filmu). Na podstawie filmu rozpoznawano nazwy 3 ulic po której jechał samochód. Do końca nie było wiadomo, która drużyna zwycięży. Ostatnia część mogła całkowicie zmienić wyniku. Prowadzący do tej pory uczniowie z PSP 3 Wiktoria Sowa i Jakub Hirschberg nie dali sobie wyrwać zwycięstwa. Drugie miejsce zajęła PSP 6, a trzecie po dogrywce PSP 8. Przebieg konkursu i zacięta rywalizacja wykazała jednak bardzo dobrze przygotowanie do konkursu, znajomość miasta, jego zabytków, historii i przyrody przez wszystkich uczestników konkursu.

PSP 3 - Wiktoria Sowa i Jakub Hirschberg z panią Danutą Kostwicką i pomocnikami PSP 6 - Gabriela Kolaszyńska i Zuzanna Wróbel z panią Barbara Przybysz i pomocnikami PSP 8 - Justyna Lech i Bartosz Lukas z panią Żanetą Cieślak i pomocnikami

Galeria zdjęć


Link do film z YouTube

PSP 5 - Magdalena Jurkowska i Daria Warchał z panią Lidią Kitą i pomocnikami PSP 1 - Adrian Piszcz i Wojciech Tysier z p. Pawłem Kulczyckim i pomocnikami  
     

Historia konkursów  2001-2013

 

XIII KONKURS MAŁY PRZEWODNIK PO BRZEGU

Wyjątkowo późno, bo dopiero 18 czerwca odbył się tegoroczny konkurs wiedzy o naszym mieście. W 13 już edycji konkursu rozgrywanego nieprzerwanie od 2001 roku wystartowały trzy drużyny reprezentujące PSP 1, PSP 5 oraz PSP 6. Podobnie jak w zeszłym roku pytania z zakresu historii, zabytków, geografii i przyrody nie były dla super przygotowanych uczestników konkursu zbyt trudne, a rywalizacja była bardzo napięta. Ostatecznie wygrali uczniowi z PSP 5 - Mateusz Zwierzyński i Paweł Bujakiewicz.

Pytania: CZEŚĆ 1, CZEŚĆ 2, CZĘŚĆ 5.  
Galeria zdjęć - filmik na YouTube Więcej o konkursie 2013

XII Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

14 czerwca 2012 w PSP 1 odbył się kolejny już dwunasty konkurs Mały Przewodnik po Brzegu. W konkursie wzięły udział drużyny z czterech brzeskich szkół podstawowych. Można by napisać, że poziom był jak zwykle bardzo wysoki. Ale nie ... był jeszcze wyższy. W pierwszej części konkursu uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu historii, zabytków, przyrody, geografii, sportu i aktualności brzeskich. Każda grupa miała po cztery pytania i NIKT sie nie pomylił. Wszystkie odpowiedzi były dobre. Po wyrównanej rywalizacji zwycięzcami zostali Paulina Kielian i Dawid Dobrowolski z PSP 5  Więcej.

           
Wyniki rywalizacji punktów   Pytania 2012    
1. PSP 5 34   CZĘŚĆ 1    
2. PSP 6 31,5   QUIZ2012    
3. PSP 1 29,5   CZĘŚĆ 3    
4. PSP 3 29   CZEŚĆ 4  

WIĘCEJ

           


XI Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

25 maja 2011 po raz już jedenasty Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzegu zorganizowała międzyszkolny konkurs wiedzy naszym mieście „Mały Przewodnik po Brzegu”. W konkursie wystąpiły dwuosobowe drużyny (plus pięciu uczniów wspomagających) z brzeskich szkół podstawowych – PSP nr 1, PSP nr 3, PSP nr 5 i PSP nr 6 (Zespół Szkół z OS nr 1). Jury konkursu stanowili nauczyciele z poszczególnych szkół, a w roli eksperta pan Jan Janota przewodnik turystyczny PTTK. Choć walka była bardzo wyrównana, Korneli Hanyż i Maksymilianowi Janickiemu udało się po 10 latach odzyskać dla PSP 1 Brzeg tytuł najlepszych Przewodników po Brzegu. Więcej.
Pytania - część 1 i 4 część 3 część 2 (nowe okno)

X Międzyszkolny Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu - 25.05.2010

 
 

 

Pytania na które odpowiadali uczestnicy konkursu CZEŚĆ 1 CZEŚĆ 2 CZEŚĆ 3 CZEŚĆ 4
 

Wszystko o IX Międzyszkolnym Konkursie "Mały Przewodnik po Brzegu" (13.05.2009) - relacja, pytania, zdjęcia

 

VIII Konkurs

Galeria zdjęć

Wejście do galerii zdjęć - 2008

 

Zdjęcia ze starszych  konkursów

 

 

Mini galeria 2007 - czyli trochę zdjęć z naszego miasta

GALERIA 1 - BRZEG SIĘ ZMIENIA

GALERIA 2 - NASZE MIASTO Z SATELITY

 

PRZYKŁADOWE PYTANIA Z LAT UBIEGŁYCH

Pytania z eliminacji w PSP 1 12 marca 2008


Aktualizacja 30 czerwca 2017
Wszelakie uwagi i pytania na temat konkursu proszę przesyłać pod adres pkulczycki@wodip.opole.pl


herb.gif (458 bytes)

Lista zwycięzców:

2001
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6

2002
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

2003
Zespół Szkół nr 1
z Oddziałami Sportowymi

2004
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

2005
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2006
Z
espół Szkół nr 2
z Oddziałami Integracyjnymi

2007
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2008
Zespół Szkół nr 2
z Oddziałami Integracyjnymi

2009
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2010
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2011
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

2012
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2013
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2015
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

2016
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2017
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

 


MATERIAŁY:

Historia miasta
Kalendarium wydarzeń
Najważniejsze zabytki
Kultura
Parki miasta
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody - 2015
Lasy
Rezerwaty przyrody
Elementy geografii
Gospodarka
Ulice (spis ważniejszych ulic)


Linki zewnętrzne:

Strona miasta Brzeg

Portal miejski - brzeg.com.pl
Panorama Powiatu Brzeskiego
Brzeg w Wikipedii
PTTK Brzeg
System Informacji Przestrzennej Gmina Brzegu - NEW