logo2.jpg (17132 bytes)


XV Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

Anna Dworak i Kornelia Urban z PSP nr 5 zwyciężczyniami XV konkursu wiedzy o naszym mieście.

18 marca 2016 roku po raz piętnasty w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu spotkali się najlepsi młodzi znawcy naszego miasta. W konkursie rozgrywanym nieprzerwanie od 2001 roku wystartowało 5 drużyn reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe. Na początku uczestników i ich opiekunów przywitał Pan Burmistrz Jerzy Wrębiak. Przy okazji zaprosił na organizowane w kwietniu uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Małujowicami i zadał zagadkę-zadanie, odszukanie w mieście śladu po ucieczce króla Prus z pola bitwy.
Po uroczystym przywitaniu, rozpoczął się właściwy konkurs. W tym roku składał się on z 4 części. W pierwszej dwuosobowe drużyny odpowiadały na pytania z dwóch kategorii: historia i zabytki oraz przyroda i geografia.. Najtrudniejsza była druga część konkursu. Na podstawie aktualnych oraz starych zdjęć należało rozpoznać różne miejsca w naszym mieście. Niektóre pytania były podchwytliwe, np. pokazano cztery zdjęcia z zabytkową fontanną "Brat Ledy z łabędziem", ale tylko jedno pochodziło z Parku Centralnego w Brzegu (pozostałe z Warszawy i Gliwic). Nikt jednak nie dał się nabrać - wszystkie grupy bezbłędnie rozpoznały właściwe zdjęcie. W części trzeciej wykazać musieli się pomocnicy poszczególnych drużyn. Mając do dyspozycji współczesny plan miasta, musieli zaznaczyć na konturowej mapce centrum miasta ulice i budynki, a na przedwojennej mapie trzy wsie wokół Brzegu. W tej części pomocnicy rysowali również Ratusz. Potem ich prace trafiły w ręce drużyn poszczególnych szkół, które miały rozpoznać, co zostało zaznaczone i narysowane. W części czwartej uczniowie zadawali sobie pytania nawzajem. Z listy 40 pytań należało wybrać takie, które będą najtrudniejsze dla pozostałych grup. Oczywiście każdy musiał znać odpowiedzi na wybrane pytania.
Zacięta rywalizacja, jak zwykle toczyła się do samego końca. Ostatecznie zwyciężyły uczennice PSP 5 Anna Dworak i Kornelia Urban przygotowywane przez panią Lidię Kitę. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem do konkursu, znajomością miasta, jego zabytków, historii i przyrody. Docenili to opiekunowie drużyn i Przewodnik PTTK p. Jan Janota, od lat obserwujący konkursy. Wielkie podziękowania należą się więc drużynom wszystkich szkół: PSP 3 (opiekun Anna Parnicka), PSP 8 (opiekun Żaneta Cieślak), PSP 6 (opiekun Barbara Przybysz) i PSP 1 (opiekun i organizator konkursu Paweł Kulczycki). Na zakończenie były nagrody i gratulacje złożone przez Panią Dyrektor PSP nr 1 Dorotę Majewską.
W tegorocznym konkursie sponsorami nagród byli: Biuro Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Brzeg, Oddział Ziemi Brzeskiej PTTK i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1.

Pytania konkursowe 2016 - CZEŚĆ 1 - CZEŚĆ  2 - CZEŚĆ  3 - CZEŚĆ 4

 

 

XIV Konkursu Mały Przewodnik po Brzegu - 2015

23 lutego 2015 roku po rocznej przerwie, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, odbył się czternasty już konkurs wiedzy o Brzegu. W tym roku do zawodów przystąpili uczniowie ze wszystkich brzeskich szkół podstawowych. Tegoroczny konkurs składał się z 5 części. W pierwszej uczniowie odpowiadali na pytania z dwóch kategorii: historia i zabytki oraz przyroda i geografia (pytania z części 1). Na 10 pytań uczniowie pomylili się tylko dwa razy.  W części drugiej wykazać musieli się pomocnicy poszczególnych drużyn. Mając do dyspozycji współczesny plan miasta musieli na planie Brzegu z roku 1948 odszukać i zaznaczyć nazwy 3 ulic które dzisiaj nazywają się inaczej. Wybierać należało ulice, które będą znane ich kolegom ze szkoły (uczestnicy konkursu nie mogli korzystać ze współczesnych planów miasta). Najczęściej wybierano ulicę Długą (kiedyś Armii Czerwonej), Powstańców Śląskich (Ogrodowa) i Jana Pawła II (w 1948 Daszyńskiego, a później jeszcze Hanki Sawickiej). Dodatkowo w tej części pomocnicy rysowali kościół św. Mikołaja. To zadanie wszystkim grupom poszło bardzo dobrze. Decydująca o ostatecznych wynikach konkursu była część trzecia. Uczestnicy konkursu, na podstawie zdjęć lub mapek, odpowiadali na 12 pytań dotyczących miejsc, ulic, pomników przyrody i budynków. W części czwartej każda ze szkół wybierała jeden fragment filmu Ulice Miasta Brzeg 2014 opublikowanego w serwisie YouTube (link do całego filmu). Na podstawie filmu rozpoznawano nazwy 3 ulic po której jechał samochód. Do końca nie było wiadomo, która drużyna zwycięży. Ostatnia część mogła całkowicie zmienić wyniku. Prowadzący do tej pory uczniowie z PSP 3 Wiktoria Sowa i Jakub Hirschberg nie dali sobie wyrwać zwycięstwa. Drugie miejsce zajęła PSP 6, a trzecie po dogrywce PSP 8. Przebieg konkursu i zacięta rywalizacja wykazała jednak bardzo dobrze przygotowanie do konkursu, znajomość miasta, jego zabytków, historii i przyrody przez wszystkich uczestników konkursu.

PSP 3 - Wiktoria Sowa i Jakub Hirschberg z panią Danutą Kostwicką i pomocnikami PSP 6 - Gabriela Kolaszyńska i Zuzanna Wróbel z panią Barbara Przybysz i pomocnikami PSP 8 - Justyna Lech i Bartosz Lukas z panią Żanetą Cieślak i pomocnikami

Galeria zdjęć


Link do film z YouTube

PSP 5 - Magdalena Jurkowska i Daria Warchał z panią Lidią Kitą i pomocnikami PSP 1 - Adrian Piszcz i Wojciech Tysier z p. Pawłem Kulczyckim i pomocnikami  
     

Historia konkursów  2001-2013

 

XIII KONKURS MAŁY PRZEWODNIK PO BRZEGU

Wyjątkowo późno, bo dopiero 18 czerwca odbył się tegoroczny konkurs wiedzy o naszym mieście. W 13 już edycji konkursu rozgrywanego nieprzerwanie od 2001 roku wystartowały trzy drużyny reprezentujące PSP 1, PSP 5 oraz PSP 6. Podobnie jak w zeszłym roku pytania z zakresu historii, zabytków, geografii i przyrody nie były dla super przygotowanych uczestników konkursu zbyt trudne, a rywalizacja była bardzo napięta. Ostatecznie wygrali uczniowi z PSP 5 - Mateusz Zwierzyński i Paweł Bujakiewicz.

Pytania: CZEŚĆ 1, CZEŚĆ 2, CZĘŚĆ 5.  
Galeria zdjęć - filmik na YouTube Więcej o konkursie 2013

XII Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

14 czerwca 2012 w PSP 1 odbył się kolejny już dwunasty konkurs Mały Przewodnik po Brzegu. W konkursie wzięły udział drużyny z czterech brzeskich szkół podstawowych. Można by napisać, że poziom był jak zwykle bardzo wysoki. Ale nie ... był jeszcze wyższy. W pierwszej części konkursu uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu historii, zabytków, przyrody, geografii, sportu i aktualności brzeskich. Każda grupa miała po cztery pytania i NIKT sie nie pomylił. Wszystkie odpowiedzi były dobre. Po wyrównanej rywalizacji zwycięzcami zostali Paulina Kielian i Dawid Dobrowolski z PSP 5  Więcej.

           
Wyniki rywalizacji punktów   Pytania 2012    
1. PSP 5 34   CZĘŚĆ 1    
2. PSP 6 31,5   QUIZ2012    
3. PSP 1 29,5   CZĘŚĆ 3    
4. PSP 3 29   CZEŚĆ 4  

WIĘCEJ

           


XI Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

25 maja 2011 po raz już jedenasty Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzegu zorganizowała międzyszkolny konkurs wiedzy naszym mieście „Mały Przewodnik po Brzegu”. W konkursie wystąpiły dwuosobowe drużyny (plus pięciu uczniów wspomagających) z brzeskich szkół podstawowych – PSP nr 1, PSP nr 3, PSP nr 5 i PSP nr 6 (Zespół Szkół z OS nr 1). Jury konkursu stanowili nauczyciele z poszczególnych szkół, a w roli eksperta pan Jan Janota przewodnik turystyczny PTTK. Choć walka była bardzo wyrównana, Korneli Hanyż i Maksymilianowi Janickiemu udało się po 10 latach odzyskać dla PSP 1 Brzeg tytuł najlepszych Przewodników po Brzegu. Więcej.
Pytania - część 1 i 4 część 3 część 2 (nowe okno)

X Międzyszkolny Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu - 25.05.2010

 
 

 

Pytania na które odpowiadali uczestnicy konkursu CZEŚĆ 1 CZEŚĆ 2 CZEŚĆ 3 CZEŚĆ 4
 

Wszystko o IX Międzyszkolnym Konkursie "Mały Przewodnik po Brzegu" (13.05.2009) - relacja, pytania, zdjęcia

 

VIII Konkurs

Galeria zdjęć

Wejście do galerii zdjęć - 2008

 

Zdjęcia ze starszych  konkursów

 

 

Mini galeria 2007 - czyli trochę zdjęć z naszego miasta

GALERIA 1 - BRZEG SIĘ ZMIENIA

GALERIA 2 - NASZE MIASTO Z SATELITY

 

PRZYKŁADOWE PYTANIA Z LAT UBIEGŁYCH

Pytania z eliminacji w PSP 1 12 marca 2008


Aktualizacja 29 marca 2016
Wszelakie uwagi i pytania na temat konkursu proszę przesyłać pod adres pkulczycki@wodip.opole.pl


herb.gif (458 bytes)

Lista zwycięzców:

2001
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6

2002
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

2003
Zespół Szkół nr 1
z Oddziałami Sportowymi

2004
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

2005
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2006
Z
espół Szkół nr 2
z Oddziałami Integracyjnymi

2007
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2008
Zespół Szkół nr 2
z Oddziałami Integracyjnymi

2009
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2010
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2011
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

2012
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2013
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2015
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

2016
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

 


MATERIAŁY:

Historia miasta
Kalendarium wydarzeń
Najważniejsze zabytki
Kultura
Parki miasta
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody - 2015
Lasy
Rezerwaty przyrody
Elementy geografii
Gospodarka
Ulice (spis ważniejszych ulic)


Linki zewnętrzne:

Strona miasta Brzeg

Portal miejski - brzeg.com.pl
Panorama Powiatu Brzeskiego
Brzeg w Wikipedii
PTTK Brzeg
System Informacji Przestrzennej Gmina Brzegu - NEW